Naruszenia za które można stracić licencję-wyszukiwarka

PrawnicyTransportu.plKomentarze (0)

Do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego konieczne jest spełnianie warunku dobrej reputacji. Do jej utraty może prowadzić popełnienie określonych w ustawie  przestępstw umyślnych. Wtedy jej utrata nastąpi automatycznie – więcej we wpisie. Natomiast w przypadku innych naruszeń niż przestępstwa, utrata dobrej reputacji będzie zależała od decyzji organu. W tabeli poniżej wymieniono najpoważniejsze naruszenia (NN) za które można stracić licencję.

Waga naruszenia a nie wysokość kary

Naruszenia za które można stracić licencjęNaruszenia mogące mogące prowadzić do utraty dobrej reputacji,  z uwagi na ich wagę, dzielą się na:

  • poważne (PN)
  • bardzo poważne (BPN)
  • najpoważniejsze (NN).

Poważne naruszenia (PN) i bardzo poważne naruszenia (BPN) spowodują wszczęcie postępowania dotyczącego dobrej reputacji w przypadku ich ich wielokrotnego popełnienia.

W przypadku najpoważniejszych naruszeń (NN) do wszczęcia procedury, a w konsekwencji utraty licencji, wystarczy jedno takie naruszenie.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że o wadze naruszenia nie decyduje wysokość kary, ale jego kwalifikacja. Przykładowo przewoźnik nie straci licencji za niektóre naruszenia zagrożone karą 12 000 zł, które stanowią poważne naruszenie (PN). Natomiast może ją stracić za naruszenie zagrożone karą 500 zł, jeżeli jest ono zakwalifikowane jako najpoważniejsze naruszenie (NN). 

Zatem to nie wysokość kary, ale waga naruszenia ma najważniejsze znaczenie. Bowiem to od wagi naruszenia, a nie wysokości kary zależy, czy wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie dotyczące dobrej reputacji. Dlatego warto przeanalizować naruszenia za które można stracić licencję.

W przypadku popełnienia naruszenia lub naruszeń, przewoźnik nie straci licencji automatycznie. Decyzję w tym zakresie będzie poprzedzało postępowanie w przedmiocie oceny dobrej reputacji. Zostanie ono wszczęte po zakończeniu postępowania dotyczącego konkretnego naruszenia lub naruszeń. Jednocześnie nie każde postępowanie w przedmiocie oceny dobrej reputacji musi zakończyć się jej utratą. Procedura ta jest dokładnie opisana w ustawie o transporcie drogowym.

Przedsiębiorco jeżeli potrzebujesz pomocy w  postępowaniu dotyczącym nałożenia kary lub oceny dobrej reputacji zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.  Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 691 839 919 lub mailowo sekretariat@prawnicytransportu.pl

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 691 839 919e-mail: sekretariat@prawnicytransportu.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KORCZYŃSKI Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KORCZYŃSKI Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@prawnicytransportu.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: