W piątek, 13 marca 2026 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów i Gospodarki z dnia 11 marca 2026 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia niektórych obowiązków w zakresie zgłoszeń przewozu towarów (Dz. U. poz. 339). Tym samym na 4 dni przed wejściem w życie monitorowania SENT na odzież i obuwie (co nastąpi już we wtorek, 17 marca) oficjalnie przyjęte zostały zmiany rozszerzające zakres wyłączeń z obowiązku zgłaszania przewozów tekstyliów. Więcej na temat tego, jakie zwolnienia z SENT dla przewozów odzieży i obuwia zostały przewidziane wcześniej przeczytaj w artykule SENT odzież 2026: obowiązki, procedury, kary. O planowanych zmianach informowaliśmy już wcześniej w artykule Projekt Ministerstwa rozszerzenia zwolnień z SENT dla przewozu odzieży i obuwia.
Przesyłki rejestrowane do 31,5 kg
Zgodnie z podpisanym przez Ministra rozporządzeniem, zwolnione z obowiązku monitorowania będą te przewozy odzieży i obuwia, które:
- są wykonywane przez operatorów pocztowych w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe, w przesyłkach rejestrowanych o masie brutto nieprzekraczającej 31,5 kg, lub
- są wykonywane przez operatorów świadczących usługi doręczania paczek w rozumieniu rozporządzenia 2018/644 w sprawie transgranicznych usług doręczania paczek – w paczkach w rozumieniu tego unijnego rozporządzenia (przesyłki pocztowe o masie do 31,5 kg).
Zwolnienie w przypadku fulfillment przez podmioty AEO lub z umową KAS
Ponadto, zwolnione z obowiązku monitorowania będą również te przewozy, w odniesieniu do których podmiot obowiązany do przesłania zgłoszenia do rejestru jest stroną umowy o świadczenie kompleksowych usług na przewożonych towarach, polegających na magazynowaniu, przeładowywaniu, konfekcjonowaniu, organizacji wysyłki i obsługi ich zwrotów przez podmiot, który:
- posiada status upoważnionego przedsiębiorcy AEO i w dokumencie przewozowym towarzyszącym przewożonemu towarowi będzie wskazany numer świadectwa AEO, lub
- jest stroną zawartej z Szefem KAS umowy o współdziałanie i w dokumencie przewozowym towarzyszącym przewożonemu towarowi będzie wskazane, że jest stroną tej umowy.
W tym zakresie, należy pamiętać, że numer AEO musi być wpisany w dokumencie przewozowym towarzyszącym przewozowi. W praktyce wątpliwość może powstać co do tego jak rozumieć „kompleksowość usług”. Czy jeżeli umowa będzie obejmowała, tylko część czynności wymienionych w przepisie, to nadal będzie umową kompleksową. Wydaje się, że będzie to wymagało interpretacji. W praktyce może pojawić się również kwestia weryfikacji „umowy o świadczenie kompleksowych usług na przewożonych towarach” w trakcie kontroli na drodze. W tym zakresie konieczne będzie odpowiednie uregulowanie relacji pomiędzy podmiotami, które byłyby zobowiązane do dokonywania zgłoszeń SENT (wysyłającymi lub odbierającymi) a operatorami logistycznymi świadczącymi usługi fulfillment. Podobnie, konieczne będzie uregulowanie lub zweryfikowanie relacji pomiędzy operatorami logistycznymi a przewoźnikami wykonującymi przewozy.
Każde z wyłączeń jest samodzielne
Tym samym rozszerzone zostały przewidziane poprzednio wyłączenia z obowiązku monitorowania przewozów odzieży i obuwia. Każde z tych zwolnień ma samodzielny charakter. Jeśli spełnione są przesłanki wskazane w przepisach, wówczas przewozy takie nie będą podlegały monitorowaniu, bez konieczności spełniania innych warunków.
Jeżeli nie ma wyłączeń to monitorowanie SENT
Jeśli jednak jakieś przewozy odzieży i obuwia nie są objęte którymś z dotychczasowych lub nowych zwolnień z SENT – trzeba przygotować się na to, że począwszy od 17 marca podlegać one będą obowiązkowi monitorowania.
Rozszerzenie wyłączeń w innym rozporządzeniu niż pierwotne
Nowe wyłączenia zostały uregulowane w rozporządzeniu MF z 11 marca 2026 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wyłączenia niektórych obowiązków w zakresie zgłoszeń przewozu towarów – link do rozporządzenia. Wcześniejsze wyłączenia zostały uregulowane w rozporządzeniu z dnia 10 września 2025 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi – link do rozporządzenia. Zatem jedne i drugie wyłączenia finalnie znajdziemy w dwóch różnych altach prawnych.
Inne wyłączenia z monitorowania SENT odzieży i obuwia
Powyżej wskazano na „kolejne” wyłączenia dodane rozporządzeniem z dnia 11 marca 2026 r. Natomiast część wyłączeń znalazła się w zasadniczym rozporządzeniu obejmującym monitorowaniem SENT odzież i obuwie – rozporządzeniu MFiG z dnia 10 marca 2025 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz.U.2025.1244). Niektóre wyłączenia znajdują się natomiast w samej ustawie SENT (np. tzw. MM-ki). Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule SENT odzież 2026: obowiązki, procedury, kary.
Zwolnienie z SENT w przypadku towarzyszenia faktury
Jednym z najistotniejszych wyłączeń SENT jest to związane z fakturą VAT. Zwolnienie to dotyczy tylko przewozów rozpoczynających się w Polsce – zatem tych, których dotyczy art. 5 ustawy SENT. Zgodnie z rozporządzeniem obowiązków SENT nie stosuje się do przewozów odzieży i obuwia rozpoczynających się w Polsce, jeżeli przewozowi towarów towarzyszy faktura w rozumieniu ustawy VAT dokumentująca dostawę towarów, wewnątrzwspólnotową dostawę towarów albo eksport towarów w rozumieniu tej ustawy, przy czym w przypadku faktury w postaci elektronicznej w formacie umożliwiającym zapoznanie się z jej treścią.
W związku z wejściem KSeF pojawiło się na PUESC wyjaśnienie na następujące pytanie: 12.22. „Czy zamiast faktury fizycznej (papierowej) można udostępnić kontrolującemu fakturę w formie numeru KSeF lub kodu QR KSeF?” Odpowiedź: „Tak. Posiadanie w trakcie przewozu odzieży lub obuwia numeru KSeF (unikalny numer, który identyfikuje fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur) albo zbiorczego identyfikatora (numer agregujący, nadawany dla co najmniej dwóch faktur ustrukturyzowanych wystawianych przez danego sprzedawcę) albo kodu weryfikującego QR KSeF, do faktury dokumentującej dostawę, wewnątrzwspólnotową dostawę albo eksport towarów jest wystarczające do uznania, że przewozowi tych towarów towarzyszy faktura (w postaci elektronicznej w formacie umożliwiającym zapoznanie się z jej treścią).” źródło PUESC, ID: 763605841.
Uwaga: towarzyszenie faktury nie zwalnia z monitorowania przewozów kończących się w Polsce (art. 6 SENT) oraz tranzytowych (art. 7 SENT). Więcej na ten temat w artykule. Do wyłączeń należy podchodzić ostrożnie, nie należy ich interpretować rozszerzająco i dokładnie je weryfikować.
Zwolnienie z SENT dla podmiotów zaufanych
Zwolnienie z SENT dotyczy również tzw. podmiotów zaufanych. Zgłoszenie SENT nie jest wymagane, jeżeli podmiot zobowiązany do dokonania zgłoszenia posiada:
- status AEO
- jest stroną umowy o współdziałaniu zawartej z Szefem KAS
Więcej na ten temat również w artykule SENT odzież i obuwie w podtytule podmioty zaufane zwolnione z obowiązków.
Zwolnienia z SENT dla paczek pocztowych
Zwolnione z monitorowania SENT są przewozy paczek pocztowych w rozumieniu prawa pocztowego o wadze brutto do 20 kg i określonych wymiarach. W tym zakresie należy odróżnić zwolnienie paczek pocztowych do 20 kg i przesyłek rejestrowanych o masie nieprzekraczającej 31,5 kg brutto. Obydwa wyłączenia są od siebie niezależne.
Zwolnienie przesunięć międzymagazynowych (MM), ale pod warunkiem
Zgodnie z art. 3 ust. 7 SENT „Systemowi monitorowania przewozu i obrotu nie podlega przewóz towarów, który nie jest związany z wykonaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli przewożonym towarom towarzyszy dokument potwierdzający przesunięcie międzymagazynowe wystawiony przez nadawcę towarów, który zawiera w szczególności: 1) dane nadawcy towaru obejmujące: a) imię i nazwisko albo nazwę, b) adres zamieszkania albo siedziby; 2) numer identyfikacji podatkowej nadawcy; 3) dane dotyczące towaru będącego przedmiotem przewozu, w szczególności rodzaju towaru, pozycji CN, ilości, masy brutto lub objętości towaru; 4) dane adresowe miejsca magazynowania towaru – wysyłki; 5) dane adresowe miejsca magazynowania towaru – przyjęcia; 6) numer rejestracyjny środka transportu, o którym mowa w art. 2 pkt 11 lit. a, albo numer pociągu wraz z numerem pojazdu kolejowego bez napędu; 7) datę wystawienia. Wyłączenia z uwagi na MM-ki nie stosuje się do tranzytu (art. 3 ust. 8 SENT).
Zatem warunkiem zwolnienia z obowiązku monitorowania SENT przesunięć międzymagazynowych jest „towarzyszenie” przewożonym towarom dokumentu MM zawierającego dane wskazane w art 3 ust. 7 SENT. To istotne, bo nie każda MM-ka funkcjonująca w obrocie zawiera takie dane – zatem by skorzystać z wyłączenia, należy „dostosować MM-ki do potrzeb wymagań ustawy SENT, tak by nie brakowało na nich danych wymaganych przez art 3 ust. 7 SENT.
Przed zastosowaniem wyłączenia zawsze dokładnie je zweryfikuj
Zanim Państwo stwierdzą, że przewóz odzieży lub obuwia, który wykonują jest wyłączony z SENT proszę dokładnie zweryfikować wyłączenie.
Na szkoleniach dokładnie omawiamy obowiązki i wyłączenia
W trakcie organizowanych przez nas szkoleń dokładnie omawiamy obowiązki SENT oraz wyłączenia i ich warunki. Jeżeli są Państwo zainteresowani wzięciem udziału w szkoleniu zapraszamy do kontaktu z kancelarią lub sprawdzenia dostępnego terminu szkolenia on-line.
← przewiń tabelę →
| Zwolnienie z SENT | Warunki zwolnienia | Ważne uwagi |
|---|---|---|
| Faktura VAT przy przewozie |
Przewóz rozpoczyna się w Polsce
Faktura VAT dokumentująca:
Dostawę towarów (krajową)
Wewnątrzwspólnotową dostawę (WDT)
Eksport towarów
Od 1.04.2026: wymagany numer KSeF lub kod QR KSeF
|
Nie dotyczy przewozów z zagranicy do Polski (art. 6 SENT) ani tranzytu (art. 7 SENT)
Nie dotyczy procedury celnej 4200
Rachunek ani dokument WZ nie wystarczą
|
| Paczki pocztowe do 20 kg |
Paczka pocztowa wg Prawa pocztowego
Masa brutto do 20 kg
Określone przepisami wymiary przesyłki
|
Niezależne od zwolnienia dla przesyłek rejestrowanych do 31,5 kg – to dwa odrębne zwolnienia
|
| Przesyłki rejestrowane do 31,5 kg |
Operator pocztowy (Prawo pocztowe)
lub
Operator doręczania paczek (rozp. UE 2018/644)
Masa brutto do 31,5 kg
|
Niezależne od zwolnienia dla paczek pocztowych do 20 kg
Podstawa: rozp. MFiG z 11.03.2026 r. (Dz.U. poz. 339)
|
| Podmiot zaufany (AEO lub umowa z KAS) |
Podmiot zobowiązany posiada:
Status upoważnionego przedsiębiorcy AEO
lub
Umowę o współdziałaniu z Szefem KAS
|
Dotyczy podmiotu wysyłającego lub odbierającego posiadającego status AEO / umowę z KAS
|
| Fulfillment przez AEO lub podmiot z umową KAS |
Umowa o kompleksowe usługi:
Magazynowanie
Przeładunek
Konfekcjonowanie
Org. wysyłki
Obsługa zwrotów
Operator logistyczny posiada:
Status AEO – numer AEO w dok. przewozowym
lub
Umowę z Szefem KAS – wzmianka w dok. przewozowym
|
Numer AEO musi być wpisany w dokumencie przewozowym
Pojęcie „kompleksowości usług” może wymagać interpretacji
Podstawa: rozp. MFiG z 11.03.2026 r. (Dz.U. poz. 339)
|
| Przesunięcia między-magazynowe (MM) |
Brak czynności opodatkowanych VAT
Dokument MM musi zawierać:
|
Nie dotyczy tranzytu (art. 3 ust. 8 SENT)
Standardowe MM-ki często nie zawierają wszystkich wymaganych danych – konieczna weryfikacja
Podstawa: art. 3 ust. 7 ustawy SENT
|
Każde zwolnienie ma samodzielny charakter. Źródło: PrawnicyTransportu.pl
Autorzy:
adwokat dr Dawid Korczyński
prawnik Kacper Depta
PrawnicyTransportu.pl



dr Dawid Korczyński
adwokat






Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KORCZYŃSKI Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest KORCZYŃSKI Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Poznaniu.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@prawnicytransportu.pl.
Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.