To już pewne, od 1 listopada 2024 r. obowiązek monitorowania SENT będzie dotyczył wszystkich zagranicznych przewoźników. Przepisy zostały już opublikowane. Oznacza to, że na pewno zaczną obowiązywać od 1 listopada 2024 r. Przewoźnicy mający siedzibę poza Unią Europejską będą musieli zgłaszać i monitorować wszystkie przewozy wykonywane w Polsce i przez Polskę. SENT od 1 listopada 2024 – TO JUŻ PEWNE.
Pierwotnie zmiany miały wejść w życie dopiero 1 stycznia 2025 r., lecz rząd postanowił przyspieszyć ten termin. Projekt nowelizacji został skierowany do Sejmu pod koniec sierpnia, a niedawno skończyły się prowadzone nad nim prace legislacyjne. Wraz z publikacją ustawy w Dzienniku Ustaw (pod poz. 1544) proces zmian w prawie się zakończył.
Jakie to ma znaczenie dla zagranicznych przewoźników?
Tym samym przewoźnicy spoza Unii Europejskiej nie mogą liczyć na opóźnienie wejścia w życie nowego obowiązku. Można już całą pewnością stwierdzić, że 1 listopada zostaną oni objęci przepisami, które wprowadzają istotne zmiany w wykonywaniu przewozów na terytorium Polski.
Nowe przepisy mogą zaskoczyć tysiące przewoźników, którzy na co dzień wykonują liczne przewozy drogowe na terytorium Polski, w tym również przewozy kabotażowe. Wielu z nich mogło jeszcze nie mieć styczności z systemem SENT, służącym dotychczas do monitorowania przewozu tzw. „towarów wrażliwych”. Teraz nowe obowiązki obejmą wszystkich przewoźników spoza UE – bez względu na charakter przewożonego towaru.
O nowym obowiązku dla przewoźników zagranicznych pisaliśmy już kilkukrotnie. Więcej na temat tych przepisów możecie Państwo przeczytać chociażby w artykule znajdującym się pod tym linkiem.
Jak się przygotować do nowego obowiązku SENT?
Przedsiębiorcy zagraniczni muszą szybko zapoznać się z nowymi obowiązkami. Ich naruszenie grozi wysokimi karami pieniężnymi. Mogą one sięgać 12 000 złotych za każde stwierdzone naruszenie. Przy wykonywaniu przewozów SENT łatwo jest popełnić błędy, które mogą słono kosztować – nawet, jeżeli były niezawinione. Z tego względu warto zawczasu przygotować się na potencjalne trudności, tak aby zwiększyć szanse na uniknięcie kar pieniężnych.
Mając wieloletnie doświadczenie związane z funkcjonowaniem systemu SENT zapraszamy Państwa do zapoznania się z przygotowanym przez nas podręcznikiem – instrukcją SENT. Instrukcje przygotowaliśmy w polskiej wersji językowej oraz w wersji ukraińskiej.
Podręcznik napisaliśmy zrozumiałym językiem oraz zawiera on praktyczne instrukcje i wyjaśnienia.
Publikacja kierujemy do przewoźników, spedytorów oraz ich pracowników. Ma ona na celu praktyczne i szybkie zaznajomienie użytkowników z działaniem systemu SENT. W oparciu o podręcznik można przeprowadzić wewnętrzne szkolenia. Podręcznik zawiera również podręczną listę kontrolną, w którą można wyposażyć kierowców.
Podręcznik przygotowaliśmy w oparciu o nasze doświadczenie w prowadzeniu spraw SENT, wydane opinie prawne i zapytania. W sprawach SENT doradzamy od samego początku wejście w życie ustawy, a zatem od ponad 7 lat.
Prowadzimy również szkolenia – osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu.
Autorzy: adwokat dr Dawid Korczyński, prawnik Kacper Depta | PrawnicyTransportu.pl
[…] SENT od 1 listopada 2024 […]