VAT OD PRZEWOZU NA BUDOWIE – transport ziemi i kruszywa, wynajem samochodów z kierowcami

PrawnicyTransportu.pl3 komentarze

We wpisie Przewóz na budowie – problem z VAT (odwrotne obciążenie czy zasady ogólne) zwróciliśmy uwagę na problem firm transportowych świadczących usługi na budowie dotyczący  rozliczeń  VAT, przed którym stanęły one od początku 2017 roku.

W tym wpisie odnosimy się do konkretnych usług które stanowią:

  1. wynajem samochodów ciężarowych z kierowcami do przewozu ziemi na terenie budowy, jak i wywóz ziemi z budowy poza jej teren.
  2. transport kruszywa ze żwirowni na teren budowy gdzie kruszywo to będzie magazynowane i transport tego kruszywa już na terenie budowy z miejsca magazynowania w miejsce wskazane przez Wykonawcę.

Przewoźnik zamierzający wykonywać takie usługi spytał fiskusa czy mieszczą się one w zakresie usług ujętych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, a zatem czy ma do nich zastosowanie tzw. odwrotne obciążenie.

Jak wynika z interpretacji, podatnik klasyfikuje wymienione usługi pod symbolem PKWiU 49.41.20.0 – wynajem samochodów ciężarowych z kierowcą oraz pod symbolem PKWiU 49.41.1 – transport drogowy towarów.

Mając na względzie przyjętą przez podatnika klasyfikację usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 6.4.2017 r. nr 3063-ILPP1-3.4512.59.2017.1.JN stwierdził, że  usługi takiej jak wymienione we wniosku nie zostały wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, a zatem nie ma do nich zastosowania mechanizm odwrotnego obciążenia polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego świadczona jest usługa (zleceniodawcy). Organ wskazał, że świadczone przez podatnika usługi wynajmu samochodów ciężarowych z kierowcą (PKWiU 49.41.20.0) i transportu drogowego towarów (PKWiU 49.41.1) nie będą objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, ponieważ nie stanowią usług wymienionych przez ustawodawcę w załączniku nr 14 do ustawy.

Tym samym zgodnie z przywołaną interpretacją usługi polegające na wynajmie samochodów ciężarowych z kierowcami do przewozu ziemi na terenie budowy, jak i wywóz ziemi z budowy poza jej teren oraz transport kruszywa ze żwirowni na teren budowy gdzie kruszywo to będzie magazynowane i transport  tego kruszywa już na terenie budowy z miejsca magazynowania w miejsce wskazane przez Wykonawcę powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych i w tym przypadku nie ma zastosowania tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia.

Powyższe należy jednak opatrzyć uwagą, że interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usługi dokonanej przez podatnika w świetle PKWiU. W przypadku indywidualnych spraw lub wątpliwości warto podjąć działania zmierzające do ich wyjaśnienia. Należy bowiem wskazać, że usługi bardzo podobne mogą być różnie opodatkowane, o czym decydować mogą jakby się wydawało szczegóły.

Interpretacja z 6.4.2017 r. nr 3063-ILPP1-3.4512.59.2017.1.JN dostępna jest pod adresem:

http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że jeszcze większy problem może wystąpić w sytuacji gdy przedsiębiorca dla tego samego podmiotu będzie świadczył jako podwykonawca usługi budowlane objęte odwrotnym obciążeniem, a jednocześnie usługi transportowe związane z budową (np. transport kruszywa) lub inne usługi. Wówczas powstanie problem czy mamy do czynienia z jednym świadczeniem kompleksowym, czy z odrębnymi świadczeniami. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wystąpieniem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, we wniosku o którą dokładnie zostanie opisany stan faktyczny. W tym zakresie zapraszam do zapoznania się z artykułem dotyczącym świadczeń kompleksowych w skład których wchodzą usługi transportowe. Artykuł dostępny jest na blogu Usługa transportowa a odwrotne obciążenie w przypadku świadczenia kompleksowego., w tym również w wersji PDF.

Warto również zwrócić uwagę na nowe orzeczenie NSA:

Zgodnie z orzeczeniem NSA z dnia 29 listopada 2017 r., I FSK 179/16  w indywidualnej interpretacji podatkowej  KIS powinien ocenić prawidłowość dokonanej przez pytającego podatnika   klasyfikacji statystycznej towarów lub usług wg. nomenklatury PKWiU, jeżeli konkretny przepis podatkowy odwołuje się do klasyfikacji statystycznej jako warunku zastosowania określonego sposobu opodatkowania.

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marta Październik 26, 2017 o 13:42

Witam. W mojej firmie występuje złożony problem z rozliczaniem VATu w związku z usługami transportowymi. Czy jest jakaś możliwość, aby zweryfikować czy stosowane u mnie rozwiązania są zgodne z prawem? Jeśli tak to co powinnam zrobić? Pozdrawiam Marta B.

Odpowiedz

PrawnicyTransportu.pl Październik 26, 2017 o 18:08

Jeżeli problem tkwi w interpretacji przepisów, to rozwiązaniem które wziąłbym na Pani miejscu pod uwagę jest wystąpienie do Dyrektora KIS o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Odpowiedz

harmider-24.net.pl Wrzesień 11, 2018 o 21:08

Super!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KORCZYŃSKI Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KORCZYŃSKI Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@prawnicybiznesu.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: