PRZEWÓZ NA BUDOWIE – problem z VAT (odwrotne obciążenie czy zasady ogólne)

PrawnicyTransportu.plKomentarze (0)

Od początku 2017 r. firmy transportowe świadczące usługi na budowie, w szczególności na budowie dróg i autostrad, borykają się z interpretacją nowych przepisów dotyczących rozliczeń podatku VAT. Problem stanowi właściwa klasyfikacja świadczonych przez nie usług – jako ujętych lub nieujętych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Decyduje to o tym, czy świadczone usługi opodatkowane są na zasadach ogólnych czy zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Problemu całkowicie nie rozwiązuje ewentualny wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego bowiem jego istota nie tkwi w ich interpretacji, co we właściwej klasyfikacji usługi wg PKWiU, której dokonuje sam podatnik. W dotychczas wydanych przez Krajową Informację Skarbową  interpretacjach podatkowych wskazano, że dotyczą one interpretacji prawa, nie rozstrzygają  natomiast prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez podatnika w świetle PKWiU (tak m. in. interpretacja z 17.3.2017 r., nr 0461-ITPP3.4512.26.2017.2.MD, interpretacja z 10.4.2017 r., nr 0461-ITPP3.4512.59.2017.2.MD).

Co zatem może zrobić firma mająca wątpliwości  w kwestii klasyfikacji usług i prawidłowości rozliczeń:

  • w pierwszej kolejności może wystąpić do  Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju usługi lub o nadanie symbolu klasyfikacyjnego;
  • następnie, po otrzymaniu informacji z Urzędu Statystycznego, wystąpić o indywidualną interpretację podatkową w której maksymalnie dokładnie zostanie opisany stan faktyczny i usługa z jej klasyfikacją zgodną z informacją otrzymaną z Urzędu Statystycznego.

Jednak i takie postępowanie nie będzie dawało podatnikom we wszystkich przypadkach stuprocentowej ochrony, bo informacje Urzędu Statystycznego nie mają charakteru wiążącego.

Jeżeli Twoja firma potrzebuje pomocy prawnej w zakresie przygotowania wniosku do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi lub wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej zapraszamy do kontaktu z Kancelarią:

+ 48 61 424 46 50

sekretariat@prawnicybiznesu.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: