Czy list przewozowy ma znaczenie dla wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OCP? Zdarza się, że w przypadku szkody, takie pytanie pojawia się na etapie gromadzenia dokumentów dla ubezpieczyciela. Szerzej na temat samego listu przewozowego CMR, jego elementów czy odpowiedzialności za ewentualne błędy pisaliśmy już w innych wpisach. Z punktu widzenia przewoźnika istotna jest natomiast jeszcze jedna kwestia. List przewozowy a wypłata z OCP? Czy list przewozowy ma znaczenie dla wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OCP przewoźnika?
Aby znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Stanowią one integralną część zawieranej umowy ubezpieczenia OCP. Pomimo tego, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada własne OWU, to w praktyce większość ubezpieczycieli uzależnia udzielenie ochrony ubezpieczeniowej, a w konsekwencji wypłatę odszkodowania, od przedstawienia listu przewozowego, w którym znajdują się dane przewoźnika (ubezpieczonego). Niekiedy poza samym wpisem danych przewoźnika konieczne jest także umieszczenie w liście przewozowym pieczątki przewoźnika.
Przewozy wykonywane przez podwykonawców przewoźnika
W praktyce bardzo często dochodzi do zlecania przewozów podwykonawcom przewoźnika. W takiej sytuacji w liście przewozowym widnieją zazwyczaj dane przewoźnika, który faktycznie wykonuje przewóz, a zatem podwykonawcy. Jeżeli zatem postanowienia OWU ograniczają ochronę ubezpieczeniową do przewozów wykonywanych na podstawie listu przewozowego wystawionego na ubezpieczonego to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy do szkody dojdzie w trakcie przewozu wykonywanego przez podwykonawcę, którego dane zostały wpisane w liście przewozowym.
Utracony list przewozowy a wypłata z OCP
Niekiedy dochodzi do sytuacji utraty dokumentu przewozowego CMR. Czy to na skutek kradzieży, czy też zdarzeń losowych jak np. pożar, zalanie pojazdu. Również i w tego rodzaju przypadkach pojawia się ryzyko odmowy wypłaty odszkodowania. Będzie tak, jeżeli umowa ubezpieczenia OCP ogranicza przedmiot ubezpieczenia do przewozów wykonywanych na podstawie listu przewozowego wystawionego na ubezpieczonego przewoźnika.
Klauzula dokumentów przewozowych
Za dodatkową opłatą towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość rozszerzenia ubezpieczenia OC przewoźnika o tzw. klauzulę dokumentów przewozowych. Określa ona jakie dokumenty powinien przedłożyć ubezpieczony przewoźnik, aby uzyskać ochronę ubezpieczeniową, jeżeli w liście przewozowym nie zostały wpisane jego dane. Taka klauzula może np. wymagać przedłożenia listu przewozowego, w którym widnieją dane podwykonawcy i zlecenia transportowego wystawionego przez przewoźnika na podwykonawcę. Niekoniecznie jednak dotyczy ona tylko i wyłącznie przewozów wykonywanych przez podwykonawców. Klauzula pozwala niekiedy na wypłatę odszkodowania również w sytuacji, gdy przewóz wykonywany jest bezpośrednio przez ubezpieczonego przewoźnika i przedstawi on zlecenie przewozowe udzielone mu przez zleceniodawcę czy też list przewozowy, ale zawierający jedynie podpis kierowcy i numery rejestracyjne pojazdu, którym wykonywany jest przewóz.
Stosowanie przez ubezpieczycieli tego rodzaju rozwiązania może budzić wątpliwości. Konwencja CMR wprost wskazuje bowiem, że brak czy nieprawidłowości listu przewozowego nie wpływają na istnienie ani ważność umowy przewozu. Pomimo tego klauzula ta jest jednak akceptowana w orzecznictwie sądowym.
Warto zatem o tym pamiętać i przed zawarciem umowy ubezpieczenia zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i rozważyć skorzystanie z klauzul dodatkowych oferowanych przez ubezpieczyciela.
Brakuje dokumentu przewozowego – co zrobić?
Jeżeli zdarzy się sytuacja, że będzie brakowało dokumentu przewozowego, a ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania tylko z tego powodu, to warto dokładnie przeanalizować sprawę. Być może warto wtedy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Często trafnie dobrane argumenty mogą wpłynąć na zmianę decyzji.
Autorzy: aplikant radcowski Izabela Śmiejczak, adwokat dr Dawid Korczyński PrawnicyTransportu.pl
[…] że deklaracja wyższej wartości towaru będzie skuteczna, jeżeli zostanie dokonana w liście przewozowym i za dodatkową opłatą. Należy wskazać, że jeżeli deklaracja nie będzie […]