Dyrektywa o pracownikach delegowanych – o co chodzi?

PrawnicyTransportu.plKomentarze (0)

W ostatnich tygodniach w mediach znowu dużo mówi się i pisze o istotnej dla branży transportowej Dyrektywie o pracownikach delegowanych.

Stąd kilka słów o co chodzi z Dyrektywą.

Nie chodzi o nową dyrektywę, ale zmianę już istniejącej tzw. Dyrektywy 96/71/WE o pracownikach delegowanych (Dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług).

Dotyczy ona przedsiębiorstw prowadzących działalność w Państwie Członkowskim UE, delegujących swoich pracowników (tymczasowo) do pracy na terytorium innego państwa członkowskiego UE w ramach świadczonej w tym państwie usługi. Np. polskiej firmy transportowej, zatrudniającej polskich kierowców i świadczącej usługi transportowe na terytorium Francji.

W skrócie proponowana zmiana miałaby wprowadzać zasadę równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik delegowany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE zarabiałby tyle, co pracownik lokalny wykonujący tą samą pracę. Delegowanemu pracownikowi przysługiwałaby nie tylko płaca minimalna, (tak jest obecnie), lecz również inne obowiązkowe składniki wynagrodzenia (np. dodatki, premie). Ponadto projekt zakłada, że po przekroczeniu dwuletniego okresu delegowania, pracownik byłby objęty prawem pracy państwa w którym wykonuje pracę.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 691 839 919e-mail: sekretariat@prawnicytransportu.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KORCZYŃSKI Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KORCZYŃSKI Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@prawnicytransportu.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: