PRZEWÓZ NA BUDOWIE – problem z VAT (odwrotne obciążenie czy zasady ogólne)

PrawnicyTransportu.plKomentarze (0)

WPIS NIEAKTUALNY OD 1 LISTOPADA 2019

 

Od początku 2017 r. firmy transportowe świadczące usługi na budowie, w szczególności na budowie dróg i autostrad, borykają się z interpretacją nowych przepisów dotyczących rozliczeń podatku VAT. Problem stanowi właściwa klasyfikacja świadczonych przez nie usług – jako ujętych lub nieujętych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Decyduje to o tym, czy świadczone usługi opodatkowane są na zasadach ogólnych czy zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Problemu całkowicie nie rozwiązuje ewentualny wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego bowiem jego istota nie tkwi w ich interpretacji, co we właściwej klasyfikacji usługi wg PKWiU, której dokonuje sam podatnik. W dotychczas wydanych przez Krajową Informację Skarbową  interpretacjach podatkowych wskazano, że dotyczą one interpretacji prawa, nie rozstrzygają  natomiast prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez podatnika w świetle PKWiU (tak m. in. interpretacja z 17.3.2017 r., nr 0461-ITPP3.4512.26.2017.2.MD, interpretacja z 10.4.2017 r., nr 0461-ITPP3.4512.59.2017.2.MD).

Co zatem może zrobić firma mająca wątpliwości  w kwestii klasyfikacji usług i prawidłowości rozliczeń:

  • w pierwszej kolejności może wystąpić do  Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju usługi lub o nadanie symbolu klasyfikacyjnego;
  • następnie, po otrzymaniu informacji z Urzędu Statystycznego, wystąpić o indywidualną interpretację podatkową w której maksymalnie dokładnie zostanie opisany stan faktyczny i usługa z jej klasyfikacją zgodną z informacją otrzymaną z Urzędu Statystycznego.

Jednak i takie postępowanie nie będzie dawało podatnikom we wszystkich przypadkach stuprocentowej ochrony, bo informacje Urzędu Statystycznego nie mają charakteru wiążącego.

W tym jednak względzie warto zwrócić uwagę na nowe orzeczenie NSA:

Zgodnie z orzeczeniem NSA z dnia 29 listopada 2017 r., I FSK 179/16  w indywidualnej interpretacji podatkowej  KIS powinien ocenić prawidłowość dokonanej przez pytającego podatnika   klasyfikacji statystycznej towarów lub usług wg. nomenklatury PKWiU, jeżeli konkretny przepis podatkowy odwołuje się do klasyfikacji statystycznej jako warunku zastosowania określonego sposobu opodatkowania.

Jeżeli Twoja firma potrzebuje pomocy prawnej w zakresie przygotowania wniosku do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi lub wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej zapraszamy do kontaktu z Kancelarią:

+ 48 61 424 46 50

sekretariat@prawnicybiznesu.pl

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 691 839 919e-mail: sekretariat@prawnicytransportu.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KORCZYŃSKI Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KORCZYŃSKI Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@prawnicytransportu.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: