SENT | Mogą karać za brak lokalizacji.

SENT | Mogą karać za brak lokalizacji.

W dniu 18 stycznia 2019 r. w papierowym wydaniu tygodnika Truck oraz na stronie portalu Truck.pl ukazał się artykuł pt. Mogą karać za brak lokalizacji. W artykule znalazły się nasze komentarze dot. stosowania ustawy SENT. W komentarzu wskazaliśmy na konkretne korzystne dla przedsiębiorców orzeczenia sądów administracyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu.

Truck - Ogólnopolski bezpłatny tygodnik Portal informacyjno-ogłoszeniowy

W przypadku kar pieniężnych dotyczących niedopełnienia nowych obowiązków, podobnie jak w przypadku innych obowiązków SENT, będzie ten sam problem. Związany z uniknięciem kar w przypadku nieumyślnych naruszeń dotyczących nie aż tak istotnych kwestii, które nie stwarzają żadnego ryzyka uszczuplenia należności publicznoprawnych. Co prawda w ustawie przewidziano możliwość odstępowania od nakładania kar pieniężnych, jednak z sygnałów docierających od przedsiębiorców, organy nie korzystają z tej możliwości.

Więcej na stronie serwisu Truck.pl

Więcej artykułów dotyczących SENT w sekcji Pakiet przewozowy | SENT.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam do kontaktu.

Posiadam wieloletnie doświadczenie w stałej obsłudze prawnej i podatkowej przedsiębiorców branży transportowej i logistycznej. Reprezentuję Klientów w postępowaniach sądowych, administracyjnych i podatkowych.

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego Newslettera!

Proszę uzupełnić wszystkie pola.

Włącz się do dyskusji

Witam
zwracam się z kolejnym pytaniem :
– kontrola na drodze:

w systemie w zgłoszeniu sam nr licencji bez liter TU- , po prostu sam nr np. 005695 czy w związku z brakiem liter TU- grożą jakieś kary dla przewoźnika? Czy TU- jest wymagany Konieczny czy sam nr wystarczy?

pozdrawiam

M.Wachowiak

Szanowny Panie, błędne uzupełnienie danych traktowane jest jak ich nieuzupełnienie. Są jednak już pierwsze orzeczenia sądów administracyjnych, które traktują, że w przypadku nieistotnych błędów organy powinny odstępować od nałożenia kary. Proponuję zwrócić uwagę w szczególności na uzasadnienie wyroku WSA w Krakowie z dnia 17 września 2018 r., III SA/Kr 734/18. WSA wskazał w nim, że w sprawie nie budzi wątpliwości, że skarżąca posiadała wydaną przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego licencję nr […] na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy i numer tej licencji mógł zostać wpisany w zgłoszeniu SENT.
Z argumentacji spółki wynikało, że numer posiadanej licencji nie został wpisany z powodu niejednoznacznego oznaczenia tego pola i mylnej informacji systemowej, która mimo, że pole pozostało puste, pozwalało na zamknięcie dokumentu elektronicznego z informacją o kompletności statusu zgłoszenia.
W ocenie Sądu, argumentacja skarżącej spółki zasługiwała na uwzględnienie w kontekście możliwości odstąpienia od wymierzenia kary z tego tytułu. Brak stosownego zapisu nie był spowodowany brakiem uprawnień do przewozu określonych towarów. Jak wynika z przedstawionych przez organy ustaleń faktycznych, skarżąca spółka dysponowała stosowną licencja (nr […]).”